W sobotę 8 listopada Koalicja Ateistyczna wzięła udział w Marszu Przeciwko Nacjonalizmowi i Faszyzmowi. Maszerowaliśmy mimo deszczu, razem z niemal dwoma tysiącami innych demonstrantów. Oprócz nas, czyli Koalicji Ateistycznej i Fundacji im Kazimierza Łyszczyńskiego, w marszu wzięli udział m.in. anarchiści, przedstawiciele Polskiej Partii Pracy, Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza , działacze ruchów lokatorskich, Pracowniczej Demokracji, związkowcy z OPZZ .

Ze strony organizatora Marszu:

9.11.1938r. miała miejsce tzw. Noc kryształowa, czyli pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech. Ulice niemieckich miast zostały tej nocy zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd nazwa tego pogromu. Wydarzenie to stanowiło zapowiedź holocaustu w Europie.

Obozy zagłady, rasistowska przemoc, mające podstawy w ideologii narodowego szowinizmu, doprowadziły do tragicznych wydarzeń w przeszłości. Niestety zwolennicy tej ideologii istnieją nadal i dążą do wcielenia jej w życie. Między innymi tacy ludzie nazywają się obecnie nacjonalistami i maszerują co roku ulicami Warszawy 11 listopada. Również w ramach obchodów narodowego święta podżegają do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym, kulturowym czy religijnym, marzą oni o „Polsce dla Polaków”.

Nie zgadzamy się z taką wizją naszego kraju! Chcemy żyć w atmosferze wzajemnego szacunku i tolerancji, bez chorej nienawiści do drugiego człowieka ze względu na kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną. Pokażmy, że nie odpowiada nam działalność grup skrajnie prawicowych w Polsce.
Razem powiedzmy NIE nacjonalizmowi i faszyzmowi!

Zdjęcia autorstwa Marka Łukaszewicza.