Jest już tradycją, że każdego roku, dokładnie w długi weekend sierpniowy odbywa się organizowany przez Koalicję Ateistyczną Zlot Ateistów. W tym roku już po raz trzeci polscy ateiści spotkali się w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Sulejowie. Można było posiedzieć przy ognisku, iść na spacer nad rzekę, wysłuchać jednego z paneli lub zabrać głos w dyskusji – każdy sam decydował o swoim programie i chociaż w ciągu dnia jedni wypoczywali, a drudzy prowadzili debaty, to wieczorne ognisko gromadziło wszystkich do białego rana.
A według organizatorów to jest właśnie cel tej cyklicznej imprezy – aby osoby, które znają sie często jedynie z internetu, mogły się raz w roku nieformalnie spotkać, a jednocześnie zobaczyć, że myślach podobnie jest w Polsce więcej.
Dla wielu przybyłych zlot jest jednym z niewielu miejsc, gdzie bez żadnych ograniczeń rodzinnych, zawodowych czy towarzyskich mogą porozmawiać o sobie i o religii.
Gościem specjalnym tegorocznego Zlotu była pani profesor Joanna Senyszyn, która do długich godzin nocnych dyskutowała przy ognisku z uczestnikami zlotu. O polityce, o roli religii, o wkraczającym do Europy islamie, a takie nieformalne dyskusje są częstokroć ciekawsze niż oficjalne konferencje.
Pani Profesor prowadziła także wraz z przybyłą Redakcją Tygodnika Fakty i Mity dyskusję poświeconą obecności religii w polskiej polityce, co, jak zawsze, wzbudza duże kontrowersje i wymaga od ruchu ateistycznego wspólnego działania.
Zaprezentowano działalność Fundacji „Nie lękajcie się”, która stara się nagłośnić sprawę przypadków pedofilii występującej w polskim kościele. Fundacja od lat spotyka problemy i brak zrozumienia problemu zarówno ze strony władz kościelnych, jak i polskich instytucji.
Duże zainteresowanie zlotowiczów wzbudził panel dyskusyjny „Indoktrynacja religijna dzieci – skutki i ochrona”, w którym udział wzięli psycholodzy związani z Koalicją Ateistyczną. Temat jest niestety wciąż aktualny, a rodzice, którzy chcą dać swoim dzieciom wybór własnej drogi spostrzegania świata napotykają problemy w szkołach, gdzie religia wyrosła do roli przedmiotu.
W internecie można znaleźć zapis video wspomnianego panelu, co pozwoli wszystkim, którzy na zlot nie mogli przybyć, zapoznać się z naszą dyskusją.
Zlot nie jest imprezą komercyjną, uczestnicy pokrywają jedynie koszt noclegów i kolacji w łącznej cenie niewiele przekraczającej sto złotych. „Zależy nam przede wszystkim na tym, aby impreza była dostępna dla wszystkich, a dla tych, których budżet jest jeszcze bardziej ograniczony, umożliwiamy rozbicie namiotu i specjalną zniżkę” mówiła Małgorzata Pawłowska-Glatz z zarządu Koalicji.
Tematów było duże, a dwa dni to na pewno za mało, zatem organizatorzy już zapraszali za rok na IV Ogólnopolski Zlot Ateistów. I ponownie do Sulejowa, i ponownie w sierpniu.
„Indoktrynacja religijna dzieci – skutki i ochrona”
Zdjęcia ze Zlotu autorstwa Piotra Idzika.