Członkowie Koalicji Ateistycznej często dostają pytania skąd na Marszu Ateistów biorą się stroje i przebrani w nie statyści. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć nieco ten temat i pokazać z bliska naszą „pracownię krawiecką”.

Stroje szyjemy sami. Każdy pomaga jak potrafi. Jedni szyją, inni wykańczają, inni ozdabiają, a jeszcze inni szykują rekwizyty. Materiały najczęściej pochodzą ze „zbiorów” własnych bądź naszych sympatyków. Każdy kolejny Marsz i Inscenizacja to kolejna okazja do przewietrzenia piwnic, strychów, pawlaczy swoich, swoich babć, dziadków, cioć, wujków, sąsiadek, sąsiadów i wszystkich, którzy znajdą się na naszej drodze. Do produkcji strojów wykorzystujemy wszystko co wpadnie nam w ręce. Szlafroki, podomki, obrusy, prześcieradła, zasłony, narzuty, długie suknie i spódnice, futra, kożuchy, futrzane czapki itp. Wszystko co ma duże rozmiary i jest w jednolitym kolorze bez wzorów. Takie, jak przystało na XVII-wieczne tkaniny.

Czego nie da się pozyskać z surowców wtórnych musimy kupić. Fundusze na ten cel pochodzą z darowizn naszych członków i sympatyków. Datki na ten cel zbieramy cały rok:

nr rachunku:
36 1750 0012 0000 0000 2932 1973
nazwa: Koalicja Ateistyczna
adres: ul. Piasta Kołodzieja 51E, 03-289 Warszawa
tytuł: darowizna

STATYŚCI

Statystami, czyli osobami, które na Marszu Ateistów występują w strojach z epoki, są członkowie i sympatycy Koalicji Ateistycznej. Stroje wypożyczamy każdemu za darmo. Wystarczy do nas przyjść i wybrać sobie jakiś. Mamy ich około setki, cały czas szyjemy nowe, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Do dyspozycji mamy stroje szlacheckie, mieszczan, rzemieślników, mnichów, zakonnic, biskupów, muszkieterów. Dysponujemy też strojami dla dzieci.

Chętnych do przebrania się, podarowania materiałów do szycia, bądź pomocy w szyciu prosimy o kontakt:

i.oleksy@koalicjaateistyczna.org

Tak wygląda nasza „pracownia”

A tutaj niektóre z naszych strojów.