Dlaczego ludzie wierzą w bogów?

Każdy ateista zadaje sobie to pytanie i niełatwo mu znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Właściwa diagnoza powinna ułatwić kurację. Żyjąc w otoczeniu zdominowanym przez łudzi wierzących , odczuwamy palącą potrzebę zdiagnozowania przypadłości nazywanej „wiarą” oraz znalezienia i zaaplikowania jakiegoś środka kurującego.

Niestety nie wynaleziono jak dotąd nic bardziej skutecznego jak edukacja i nauka krytycznego myślenia. Obydwa środki są bolesne i nie cieszą się w społeczeństwie popularnością. Dlatego na pytanie dlaczego ludzie wierzą, najprostszą odpowiedzią byłoby : bo wydaje im się , że tak wypada. W ogromnej większości przypadków właśnie ta zasada się sprawdza.

Niestety sprawa jest bardziej złożona i dotyka takich elementów życia społecznego jak ewolucja, neurobiologia  i kultura, zjawiska ogromnie zawiłe i pozornie niezbyt ze sobą związane. Okazuje się jednak , że wszystkie te elementy dostarczają religii przesłanek do zawładnięcia ludzkimi umysłami i narobienia dramatycznych szkód.

Pomimo postępu, którego dokonaliśmy w nauce, technice i medycynie, nasza psychika rodem z paleolitu nadal wciąga nas w otchłań archaicznych wierzeń, ślepej wiary i plemiennych konfliktów. Ludzki umysł łatwo ulega wierze w rzeczy niewiarygodne, ludzie są skłonni dla nich nie tylko umierać, ale również zabijać.

Religie są  częścią kultury i podlegają ewolucji wraz ze zmianami kultury i uwarunkowań społecznych. Wywodzą się z czasów, kiedy pierwsze wspólnoty łowców i zbieraczy zaczęły prowadzić życie stadne. Wspólne wierzenia były wyznacznikiem przynależności plemiennej oraz określały obcych i wrogów. Jeszcze dziś możemy zaobserwować w praktyce działanie tych mechanizmów.

Aby poszukać odpowiedzi na frapujące nas pytanie sięgniemy do przeszłości , do procesów kształtowania się ludzkich zdolności umysłowych. Przypatrzymy się metodom jakie stosuje religia , aby spenetrować wszelkie dziedziny życia społecznego i odcisnąć swoje piętno na różnych aspektach kultury. Rozpoznamy strategie stosowane przez pozornie roztropnych ludzi , którzy deklarują swoją religijność. Wreszcie zabawimy się w proroków i opiszemy przyszłość jaka stoi przed religijną , ludzką cywilizacją, która zmierza do nieuchronnej konfrontacji  ze sztuczną inteligencją.

Na ten i inne tematy będzie można porozmawiać na IV Ogólnopolskim Zlocie Ateistów w Sulejowie, 12-14 sierpnia 2017r.

PROGRAM ZLOTU:

Sobota 12.08 – przyjazd gości

18:00 ognisko/grill

Niedziela 13.08

10:00 – 11:00 Czy Polska może być świecka? – Joanna Senyszyn
11:15 – 12:15 Dlaczego ludzie wierzą w bogów? – Jarosław Kowal
12:30 – 13:30 Duchowość ateistyczna -Zbigniew Szczęsny

13:30 – 15:00 przerwa obiadowa

15:30 – 17:00 Jak dyskutować z wierzącymi – czyli odpowiedzi na najczęstsze argumenty za istnieniem boga – Dariusz Kędziora
17:15- 18:00 Ateizm i książka – spotkanie z Jackiem Kozikiem, autorem powieści Klatki

19:00 ognisko/grill

Poniedziałek 14.08

10:30 – 12:00 Świeckość i religia w polskich mediach Dariusz Cychol (Tygodnik Fakty i Mity)

Zgłoszenia:
mail: zarzad@koalicjaateistyczna.org

Dane do wpłat:
KOALICJA ATEISTYCZNA
36 1750 0012 0000 0000 2932 1973

ul. Piasta Kołodzieja 51E/1
03-289 Warszawa

Cena za osobę:
135 PLN (w pokoju lub domku 3-os)
145 PLN ( w pokoju lub domku 2-os)
70 PLN (w namiocie, przyczepie, kamperze)
dzieci do 2 lat gratis
dzieci do 7 lat 50% zniżki

Cena zawiera:
2 noclegi
2 kolacje (ogniska)
animacje dla dzieci

Cena nie zawiera (do opłacenia dla chętnych):
śniadań, obiadów (w cenie 15-20 PLN)

w przypadku kampera/namiotu dodatkowo płatne podłączenie prądu 15 PLN

– możliwy przyjazd lub wyjazd dzień wcześniej lub później i wykupienie dodatkowego noclegu;
– możliwy jest przyjazd tylko na kilka godz. np. tylko na grill/ognisko, wówczas koszt jednego grilla to 20 pln. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie, że ktoś się do nas tylko na grilla/ognisko wybiera.