Po raz kolejny w Warszawie odbyły się Dni Ateizmu.

W rocznicę stracenia pierwszego polskiego ateisty, żyjącego w XVII wieku , szlachcica Kazimierza Łyszczyńskiego.  Barwny pochód postaci ubranych w kolorowe stroje, nawiązujące do XVII-wiecznej rzeczywistości, przeszedł warszawskim Traktem Królewskim od Pomnika Mikołaja Kopernika na Rynek Starego Miasta. Tam maiła miejsce rekonstrukcja wydarzeń sprzed 300 lat, kiedy odbył się sąd i publiczna egzekucja skazanego.

Marsz Ateistów 2018 – Inscenizacja ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego

Ludu Warszawy, i nie tylko Warszawy. Zapraszamy do obejrzenia ostatnich chwil życia Kazimierza Łyszczyńskiego. Osądzonego i skazanego na ścięcie przez Komisję Sejmową w 1689, za napisanie ateistycznego traktatu "O nieistnieniu boga" (De non existentia dei). Komisja sejmowa, w której zasiadali również biskupi, była de facto sądem inkwizycyjnym. Los Łyszczyńskiego był zatem przesądzony.Podobało się? Chcesz obejrzeć to za rok ponownie w nowej, jeszcze lepszej odsłonie? Z nowymi postaciami i dialogami? Wesprzyj nas:Koalicja Ateistyczna36 1750 0012 0000 0000 2932 1973adres: Piasta Kołodzieja 51E, 03-289 Warszawatytuł wpłaty: darowiznaChcesz dołączyć do naszej ekipy aktorsko-scenarzystowsko-reżyserskiej? Pisz: zarzad@koalicjaateistyczna.org albo przyjdź na nasze spotkanie. Jesteśmy normalni, nie urządzamy żadnych castingów, wychodzimy z założenia, że wspólnymi siłami, każdemu znajdziemy jakąś rolę. 🙂

Opublikowany przez Koalicja Ateistyczna 25 marca 2018

 

Głównym zarzutem, jaki mu postawiono była negacja Kościoła i napisanie traktatu „O nieistnieniu Boga” . Każdego roku w osobę Łyszczyńskiego wciela się inna postać związana z ideami ateizmu. Tym razem był to Piotr Szumlewicz, który wygłosił do zgromadzonych  przemówienie, nawiązując do wydarzeń, jakie mają miejsce w ostatnich dniach na ulicach polskich miast. Podkreślił, że mimo upływu kilkuset lat, niewiara w Boga wciąż jest traktowana jest w naszym kraju opresyjnie, a ateiści mają wciąż dużo mniejsze prawa niż wyznawcy jakiejkolwiek religii.

Marsz Ateistów 2018 – Piotr Szumlewicz

Mowa Piotra Szumlewicza na Marszu Ateistów 2018.

Opublikowany przez Koalicja Ateistyczna 4 kwietnia 2018

 

W trakcie Dni Ateizmu odbyło się także szereg towarzyszących marszowi wydarzeń. W czasie paneli dyskusyjnych pojawiły się tematy świeckiego państwa oraz praw kobiet. Duże zainteresowanie wzbudziła również dyskusja, czy rodzice mają pełne prawo do narzucania swoim dzieciom religijnych poglądów lub okaleczania ich (obrzezania) w imię swoiście pojętego przymierza z Bogiem.

A podczas tegorocznej edycji Dni Ateizmu, organizatorzy uhonorowali Nagrodą Ateisty Roku panią profesor Joannę Senyszyn za całokształt działań na rzecz propagowania idei świeckiego państwa.  Patronem wydarzenia był, jak co roku, tygodnik „Fakty i Mity”, a kolejna inscenizacja już za rok. Zapraszamy.

tekst i zdjęcia Dariusz Kędziora

Zapraszamy do obejrzenia nagrań naszych paneli dyskusyjnych.

Stacja Ateizm na żywo na Dniach Ateizmu

 

Młodzież o religii w szkole.

Czy młodzież potrzebuje religii

Czy młodzież potrzebuje religii – panel licealistów w ramach Dni Ateizmu. Relacja Mariusz Malinowski

Opublikowany przez Video-KOD 24 marca 2018

 

Rozmowa z Tomaszem Sekielskim, który zbiera fundusze na nakręcenie filmu dokumentalnego o pedofilii w polskim kościele katolickim.

 

Rozmowa na temat wiary ateistów w zjawiska paranormalne, wróżki, kosmitów i inne rzeczy nie z tej ziemi.

 

Rozmowa z Tomaszem Kalbarczykiem z Fundacji Wolność od Religii na temat badań dotyczących religii w szkole.

 

Panel z udziałem publiczności na temat kreatywnych statystyk kościoła katolickiego, z których wychodzi kościołowi, że 23% to połowa.

Panel dyskusyjny o etyce nauczania religii w szkole i w domu.