Kto zabił Jezusa, czyli biblijne korzenie antysemityzmu.

Kto go zabił, czy w ogóle zabił, czy można zabić kogoś kto nigdy nie istniał? A może jednak istniał? Własne śledztwo w tej sprawie przeprowadził Rafał Maszkowski ze Świeckiej Polski i podczas Zlotu podzieli się wynikami tego śledztwa. Odłożył na bok nasłuchiwanie Radia Maryja i zgłębianie kreatywnych statystyk kościoła katolickiego żeby rozwiązać tę kryminalną zagadkę.

 

Dlaczeg ludzie wierzą w bogów?

Dość istotne zagadnienie z punktu widzenia nie tylko ateizmu, ale również szeroko pojętej świeckości. Bez zrozumienia podstaw zjawiska jakim jest wiara, ciężko zbudować jakąś sensowną strategię walki o świeckość. Dyskusję poprowadzi Jarosław Kowal z Koalicji Ateistycznej.

Krótka historia ateizmu

Dla niektórych naprawdę krótka. Skoro wiara w bogów powstała na określonym etapie rozwoju ludzkości, to samo musiało się stać z niewiarą. O ateizmie i ateistach na przestrzeni dziejów opowie Zbigniew Szczęsny z Koalicji Ateistycznej.

 

 

Polityka świeckości

Problematyka istotna z uwagi na zbliżające się wybory samorządowe. Czy w ogóle jest możliwe prowadzenie polityki świeckości w takim kraju jak Polska. Czy można na hasłach dotyczących  świeckości wygrać wybory. Czy społeczeństwo w ogóle jest na taką rewolucję gotowe? Dyskusję poprowadzi Adam Jaśkow ze Stowarzyszenia Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej (SWOR).

Czy możliwa jest reformacja w islamie?

Czy taka religia jak islam daje furtkę do reformacji? Czy możliwe są jakiekolwiek zmiany? Czy wzorem chrześcijaństwa można ją na tyle dowolnie interpretować, żeby doprowadzić do sytuacji, że i wilk będzie syty i owca cała zostanie? Będziemy na ten temat rozmawiać z Ammarem Anwerem, naszym gość specjalnym.

 

 

Ateizm i lewica

Razem z Piotrem Szumlewiczem będziemy się zastanawiać czy takie połączenie w ogóle jest możliwe. Czy lewica, statutowo skierowana ku najbiedniejszym warstwom społeczeństwa, ma szansę konkurować z kościołem, nie tylko katolickim. Kościoły oficjalnie też są ukierunkowane na wspieranie biednych. Głównie modlitwą, ale zawsze.

 

 

 

Ateistyczne Summer Party

Zlot Ateistów to nie tylko panele dyskusyjne, omawianie problemów bieżącej polityki i rozważania nad istotą i sensem ateizmu. To przede wszystkim integracja i jedna z nielicznych okazji, żeby porozmawiać z innymi niewierzącymi bez pośrednictwa internetu. W tym roku zaplanowaliśmy 2 grille/ogniska. Jeden w piątkowy wieczór a drugi w wieczór sobotni. Zapraszamy wszystkich, nawet tych, którzy nie mogą przyjechać na cały Zlot. Wpadnijcie chociaż na nasze ateistyczne summer party. Cena 25pln.

 

 

Opcjonalnie dla chętnych ateistyczny spływ kajakowy Pilicą, ateistyczna wyprawa rowerowa po Sulejowskim Parku Krajobrazowym, albo ateistyczne żeglowanie po Zalewie Sulejowskim. Zapraszamy szczególnie tych, którzy nie mogą przyjechać na cały Zlot. Kajaki, żaglówki i rowery do wypożyczenia na miejscu.

 

A osobom nie gustującym w aktywnej turystyce proponujemy integrację na pobliskiej plaży. 🙂

Strony: 1 2