DNI ATEIZMU 2019 rozpoczynamy od tematu pedofilii w kościele katolickim. Poświęcimy mu cały pierwszy dzień. Zapraszamy w piątek 29 marca o godz. 17:00 do klubokawiarni „Pożyteczna”, ul. Nowy Świat 58, Warszawa.

Jako społeczeństwo tworzymy normy postępowania. Bez nich życie w ludzkim stadzie byłoby koszmarem. Niektóre czyny wykraczające poza te normy są zabronione. Popełnienie takiego czynu jest określane przestępstwem i spotyka się nie tylko z potępieniem społecznym ale również z ustaloną karą. Szczególnym przestępstwem są czyny przeciwko osobom bezbronnym. Taką bezbronną osobą jest dziecko. Każde przestępstwo wobec dziecka powoduje uraz psychiczny, traumę, która zmienia człowieka często na całe życie. Przestępstwa o podłożu seksualnym mają szczególny charakter gdyż dotyczą bardzo głębokiej sfery ludzkiej. Dlatego podczas sesji, która odbędzie się w piątek, 29 marca podejmiemy temat przestępstw seksualnym wobec dzieci, które mają mają miejsce w instytucji mającej na swoich sztandarach hasła miłości bliźniego. Zastanowimy się nad źródłami tych przestępstw, nad krzywdą jaką wyrządzają bezbronnym dzieciom, nad procedurami i normami postępowania kościelnych urzędników. Wsłuchamy się w głos ofiar. Bardzo cennym głosem w dyskusji będzie rozmowa z twórcami dokumentu o polskiej pedofilii kościelnej, który niebawem będzie dostępny widzom. Ta sesja oprócz opisu zjawiska odpowie na pytanie co mogę zrobić aby uchronić dziecko przed wilkiem przebranym w owczą skórę.

Mariusz Loszek

17:00 – 17:50 Wprowadzenie do zagadnienia. Głos teologa, psychologa i prawnika. – Mariusz Loszek(teolog) i Fundacja Nie Lękajcie się.

18:00 – 18:50 Ofiary mają głos. Uczestnicy: Marek Lisiński, Mariusz Milewski, Michał Wojciechowicz, moderacja Mariusz Loszek

19:00 – 20:00 Kulisy polskiego filmu dokumentalnego o pedofilii kościelnej. Spotkanie z Tomaszem i Markiem Sekielskimi.
https://www.facebook.com/events/295251381158635/

20:15 – 21:30 Projekcja filmu „Kościół – zmowa milczenia” – „The Church : Code of Silence” , a film by Martin Boudot, A production Premières Lignes with the participation of France Télévisions / 110 minutes, 2017. Francuski dokument o systemowym ukrywaniu pedofilii w kościele katolickim. Po filmie dyskusja.

WESPRZYJ NAS

https://zrzutka.pl/2gmney