18.00 Nikt nie ma wolnej woli – wykład dr Marcin Małecki
19.00 Nie napełniajcie ziemi i nie czyńcie jej sobie poddaną – panel dyskusyjny z udziałem prof. Joanny Hańderek (UJ), Wojciecha Kubalewskiego (Zieloni), Agnieszki Wołk-Łaniewskiej (Tygodnik NIE)
21.00 Ateointegracja
12.00 Jeśli kobiety chcą być wolne, podepczą Biblię swoimi stopami! – panel dyskusyjny z udziałem Patrycji Dołowy i Haliny Postek, prowadzenie Andrzej Dominiczak
14.30-16.30 MARSZ ATEISTÓW i inscenizacja ścięcia K. Łyszczyńskiego na Rynku Starego Miasta
(wyruszamy spod pomnika Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu i idziemy na Rynek Starego Miasta gdzie odbędzie się inscenizacja)
17.00 – 18.30 Chrześcijaństwo amoralna religia – spotkanie z Arturem Nowakiem oraz prof. Ireneuszem Ziemińskim, prowadzenie Jarosław Kowal
18.30-20.00 Szansa dla świeckości – prof. Joanna Senyszyn, Bożena Przyłuska (Kongres Świeckości)
20.30 Bankiet Dni Ateizmu – wstęp płatny
13.00 – 14.30 Czy możliwa jest równość światopoglądów czyli czego ateiści powinni chcieć od państwa panel dyskusyjny: Adam Jaśków (SWOR), Tomasz Kalbarczyk (Fundacja Wolność od religii), Jarosław Kowal (Koalicja Ateistyczna)
(organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie)
Szczególnie zapraszamy na Marsz Ateistów i towarzyszącą mu Inscenizację ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego, które odbędą się w sobotę 23 marca.
Ruszamy o godzinie 14.30 spod pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu 21 i idziemy na Rynek Starego Miasta gdzie odbędzie się Inscenizacja ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego.
Wszystkie osoby chętne do przebrania się na Marsz zapraszamy do kontaktu:
zarzad@koalicjaateistyczna.org
WESPRZYJ NAS
nr rachunku: 32 1940 1076 3246 1468 0000 0000
adres: Al. Wyzwolenia 7/202, 00-572 Warszawa
tytuł wpłaty: darowizna
Dni Ateizmu organizowane co roku w Warszawie w ostatni weekend marca są największym wydarzeniem o charakterze ateistycznym w Polsce.
Dni Ateizmu to trzy dni wypełnione bogatym programem, na który składają się tak różne wydarzenia jak:
- Marsz Ateistów zakończony rekonstrukcją historyczną kaźni patrona polskich ateistów — Kazimierza Łyszczyńskiego
- Pokazy filmów dokumentalnych związanych z problematyką ateistyczną
- Wykłady i debaty panelowe
- Pokazy sztuki o tematyce ateistycznej (malarstwo, plakat, karykatura, satyra)
- Bankiet i wręczenie Nagród Ateisty Roku
- Konferencja organizacji działających na rzecz świeckości: „Okrągły Stół Ateistów”
Impreza ma charakter międzynarodowy – w wydarzeniach uczestniczą paneliści z zagranicy oraz przedstawiciele zagranicznych organizacji ateistycznych.
Każdego roku inna publiczna osoba, która doświadczyła dyskryminacji z powodu swojego ateizmu, bądź w sposób szczególny zasłużyła się dla ateistycznej społeczności, wciela się w postać Łyszczyńskiego. Łyszczyńskimi w ubiegłych latach byli: prof. Jan Hartman (walczy o świeckie państwo), Grażyna Juszczyk (dyskryminowana za zdjęcie krzyża z pokoju nauczycielskiego), Andrzej Bychowski (przedstawiciel kultury miażdżonej przez cenzurę). W roku 2017 Łyszczyńskim była Joanna Senyszyn, zdeklarowana ateistka, od lat walcząca jako polityk o świeckie państwo. W 2018 roku „ścinaliśmy” Piotra Szumlewicza, zadeklarowanego ateistę, jednego z nielicznych publicystów głośno wyrażających swój światopogląd.
Dni Ateizmu 2018
Galeria zdjęć Aleksandry Przybylskiej Kursy
Galeria zdjęć autorstwa Marka Łukaszewicza: