Zapraszamy na Dni Ateizmu 2024
Rezerwujcie sobie weekend 22-24 marca. Czekają na Was panele, wykłady, spotkania z ciekawymi ateistami a przede wszystkim czeka na Was MARSZ ATEISTÓW z nieodzowną inscenizacją ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego, którego po tylu latach chyba nikomu nie trzeba już przedstawiać.
Wszystkie wydarzenia za wyjątkiem Marszu Ateistów i Ateistycznego Bankietu odbywają się w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu 87/89 tuż obok Placu Zamkowego.
Program DNI ATEIZMU 22-24.03.2024
PIĄTEK 22.03
18.00 Nikt nie ma wolnej woli – wykład dr Marcin Małecki
19.00 Nie napełniajcie ziemi i nie czyńcie jej sobie poddaną – panel dyskusyjny z udziałem prof. Joanny Hańderek (UJ), Wojciecha Kubalewskiego (Zieloni), Agnieszki Wołk-Łaniewskiej (Tygodnik NIE)
21.00 Ateointegracja
SOBOTA 23.03
12.00 Jeśli kobiety chcą być wolne, podepczą Biblię swoimi stopami! – panel dyskusyjny z udziałem Patrycji Dołowy i Haliny Postek, prowadzenie Andrzej Dominiczak
14.30-16.30 MARSZ ATEISTÓW i inscenizacja ścięcia K. Łyszczyńskiego na Rynku Starego Miasta
(wyruszamy spod pomnika Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu i idziemy na Rynek Starego Miasta gdzie odbędzie się inscenizacja)
17.00 – 18.30 Chrześcijaństwo amoralna religia – spotkanie z Arturem Nowakiem oraz prof. Ireneuszem Ziemińskim, prowadzenie Jarosław Kowal
18.30-20.00 Szansa dla świeckości – prof. Joanna Senyszyn, Bożena Przyłuska (Kongres Świeckości)
20.30 Bankiet Dni Ateizmu – wstęp płatny
NIEDZIELA 24.03
11.30-13.00 Wierzący i niewierzący we wspólnym państwie – granice kompromisów – debata z udziałem prof. Fryderyka Zolla (Kongres Katoliczek i Katolików) i mec. Mirosława Woronieckiego
13.00 – 14.30 Czy możliwa jest równość światopoglądów czyli czego ateiści powinni chcieć od państwa panel dyskusyjny: Adam Jaśków (SWOR), Tomasz Kalbarczyk (Fundacja Wolność od religii), Jarosław Kowal (Koalicja Ateistyczna)
Organizatorzy: Koalicja Ateistyczna, SWOR, Kongres Świeckości, Fundacja Wolność od Religii
(organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie)
Szczególnie zapraszamy na Marsz Ateistów i towarzyszącą mu Inscenizację ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego, które odbędą się w sobotę 23 marca.
Ruszamy o godzinie 14.30 spod pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu 21 i idziemy na Rynek Starego Miasta gdzie odbędzie się Inscenizacja ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego.
Wszystkie osoby chętne do przebrania się na Marsz zapraszamy do kontaktu:
zarzad@koalicjaateistyczna.org

WESPRZYJ NAS

nr rachunku: 32 1940 1076 3246 1468 0000 0000
adres: Al. Wyzwolenia 7/202, 00-572 Warszawa
tytuł wpłaty: darowizna

Dni Ateizmu organizowane co roku w Warszawie w ostatni weekend marca są największym wydarzeniem o charakterze ateistycznym w Polsce.

Dni Ateizmu to trzy dni wypełnione bogatym programem, na który składają się tak różne wydarzenia jak:

  • Marsz Ateistów zakończony rekonstrukcją historyczną kaźni patrona polskich ateistów — Kazimierza Łyszczyńskiego
  • Pokazy filmów dokumentalnych związanych z problematyką ateistyczną
  • Wykłady i debaty panelowe
  • Pokazy sztuki o tematyce ateistycznej (malarstwo, plakat, karykatura, satyra)
  • Bankiet i wręczenie Nagród Ateisty Roku
  • Konferencja organizacji działających na rzecz świeckości: „Okrągły Stół Ateistów”

Impreza ma charakter międzynarodowy – w wydarzeniach uczestniczą paneliści z zagranicy oraz przedstawiciele zagranicznych organizacji ateistycznych.

Każdego roku inna publiczna osoba, która doświadczyła dyskryminacji z powodu swojego ateizmu, bądź w sposób szczególny zasłużyła się dla ateistycznej społeczności, wciela się w postać Łyszczyńskiego. Łyszczyńskimi w ubiegłych latach byli: prof. Jan Hartman (walczy o świeckie państwo), Grażyna Juszczyk (dyskryminowana za zdjęcie krzyża z pokoju nauczycielskiego), Andrzej Bychowski (przedstawiciel kultury miażdżonej przez cenzurę). W roku 2017 Łyszczyńskim była Joanna Senyszyn, zdeklarowana ateistka, od lat walcząca jako polityk o świeckie państwo. W 2018 roku „ścinaliśmy” Piotra Szumlewicza, zadeklarowanego ateistę, jednego z nielicznych publicystów głośno wyrażających swój światopogląd.

Dni Ateizmu 2018

Dni Ateizmu 2017

Dni Ateizmu 2016

Dni Ateizmu 2015

Galeria zdjęć Aleksandry Przybylskiej Kursy

Dni Ateizmu 2014

Galeria zdjęć autorstwa Marka Łukaszewicza: