Dni Ateizmu 2016

Dni Ateizmu, to największa impreza o takim charakterze w kontynentalnej Europie!

Na program tegorocznych Dni Ateizmu, realizowanych przez stowarzyszenie Koalicja Ateistyczna, składają się, jak co roku: Marsz Ateistów wraz z rekonstrukcją historyczną kaźni pierwszego polskiego ateisty – Kazimierza Łyszczyńskiego na Rynku Starego Miasta w Warszawie oraz część plenarno-konferencyjna, podczas której będziemy starali się skupić na kwestiach o istotnym naszym zdaniem znaczeniu dla osób niewierzących.

Dni Ateizmu zakończą się uroczystym bankietem, podczas którego przyznana zostanie Nagroda Ateistów za rok 2015 – tym razem po raz pierwszy zwycięzca zostanie wyłoniony przez polskie środowisko ateistów i agnostyków w głosowaniu internetowym.

Pełny program Dni Ateizmu 2016 można pobrać w formacie PDF tutaj: PROGRAM

.

Otwarcie DA2016

Przedstawicieli prasy i świata mediów zapraszamy do wzięcia udziału w otwarciu części plenarno-konferencyjnej Dni Ateizmu 2016, podczas której przy lampce wina będzie można zapoznać się z organizatorami oraz poznać założenia programowe nadchodzących wydarzeń.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo w Internecie:

https://koalicjaateistyczna.org/

http://dniateizmu.org.pl/

https://www.facebook.com/koalicja.ateistyczna/

https://www.facebook.com/events/487105164800999/

.

Świecka Polska - wykład

Grupa Świecka Polska podejmuje działania zmierzające do ograniczenia dominacji Kościoła w przestrzeni publicznej.

Nasi prelegenci to: Zbigniew Szetela, który od pięciu lat zajmuje się problematyką przetwarzania danych osobowych przez związki wyznaniowe oraz Rafał Maszkowski, który prowadzi monitoring Radia Maryja oraz interesuje się statystyką liczby wiernych Kościoła Katolickiego.

W czyim imieniu polscy biskupi zajmują stanowisko w kwestiach społeczno-politycznych? Odpowiedzi na pytanie dostarcza analiza statystyk wyznaniowych obnażająca liczne propagandowe manipulacje Kościoła:

GŁÓWNE PRZEKŁAMANIA W STATYSTYKACH WYZNANIOWYCH KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

WERSJA KOŚCIELNA

WYLICZENIA ŚW. POLSKI

ODSETEK OCHRZCZONYCH W POLSCE

95%

85%

ODSETEK UCZĘSZCZAJĄCYCH NA MSZE ŚWIĘTE

40%

27%

 

Lewica a Kościół - debata

Nie wydaje nam się, żeby kiedykolwiek wcześniej udało się zebrać w jednym miejscu przedstawicieli wszystkich liczących się w kraju ugrupowań lewicowych i zachęcić ich do rozmowy na jeden jedyny temat – stosunku lewicy do Kościoła, zarówno w wymiarze ideologicznym, jak praktycznym. 16-go stycznia w Gazecie Wyborczej ukazała się rozmowa Macieja Stasińskiego ze Sławomirem Sierakowskim pt. „Wygramy z PiS-em, bo nas więcej niż ich”. W rozmowie tej padły następujące słowa:

Nie będzie elektoratu lewicowego bez osłabienia w Polsce roli Kościoła katolickiego. Kościół przekształca konflikt klasowy w wojnę kulturową. Kościół jest pierwszym politycznym wrogiem lewicy w Polsce i Partii Razem. Nie da się wrócić do interesów materialnych ludzi bez osłabienia Kościoła. Nie przypadkiem ludzi mobilizuje bardziej gender niż prekariat i to się samo nie zmieni.

Chcielibyśmy potraktować te słowa jako punkt wyjścia do debaty, która – mamy nadzieję – zaowocuje wypracowaniem wspólnego stanowiska lewicy wobec Kościoła i jego polityki w Polsce.

Zwracamy równocześnie uwagę, że Koalicja Ateistyczna sama nie występuje jako organizacja wspierająca lewicowy, liberalny czy też prawicowy punkt widzenia. Do debaty zaprosiliśmy lewicę, gdyż pozostała część polskiej sceny politycznej albo w sposób niedwuznaczny Kościół w Polsce wspiera, albo uzależnia wszelkie zmiany w zakresie polityki państwa wobec Kościoła od uzyskania „kompromisu” ze stroną kościelną, co niestety w realiach polskich oznacza zawsze „bardzo daleko idący kompromis”. Nie wykluczamy jednak w przyszłości podobnych inicjatyw skierowanych wobec innych środowisk politycznych w kraju.

.

Walka z Szatanem - film

Liczba egzorcyzmów na świecie zaczęła rosnąć z końcem XX wieku. Kim są ludzie, którzy za pomocą religijnego rytuału próbują odnaleźć w swoim życiu równowagę duchową?

W 1998 roku Jan Paweł II odnowił średniowieczny rytuał egzorcyzmów. Wypędzanie demonów wspierał Benedykt XVI, a następnie papież Franciszek, który publicznie modlił się nad opętanym na Placu św. Piotra. Na całym świecie rzesze wiernych poddawane są dziś egzorcyzmom. Rośnie też liczba księży, odprawiających rytuał.

Karolina, Basia i Agnieszka, bohaterki dokumentu, zmagają się z poważnymi życiowymi trudnościami. By odzyskać duchową harmonię, zwracają się o pomoc do egzorcystów. W walce z szatanem wspierają je najbliżsi, przewodnicy duchowi oraz lekarze.

Reżyser, Konrad Szołajski (poprzednio dla HBO Europe nakręcił głośny dokument „I Bóg stworzył seks”), przez kilka lat cierpliwie towarzyszył osobom, które wierzą, że są opętane i poddają się egzorcyzmom. Nowy film Szołajskiego to nie tylko opowieść o trzech kobietach i ich walce z demonami, ale też studium duchowości we współczesnym świecie.

W dokumencie pojawiają się rozmaite punkty widzenia – wypowiadają się katolicki ksiądz, psychiatra, psycholog i historyk religii. Szołajski nie ocenia i nie straszy, ale spokojnie, z sympatią i zrozumieniem dla bohaterów pokazuje ich zmagania ze złem.

Film otrzymał prestiżowy grant założonego przez Roberta De Niro Tribeca Film Institute oraz wsparcie Programu Kreatywna Europa – MEDIA Unii Europejskiej.

Po pokazie filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserem – Konradem Szołajskim. W spotkaniu wezmą również udział: pani Monika Szymańska – psycholożka.

Strony: 1 2