Wszystkich naszych sympatyków zapraszamy na coroczny Marsz Ateistów. Sobota, 30 marca 2019 r, godz. 15:00, Pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Idziemy na Rynek Starego Miasta, gdzie odbędzie się Inscenizacja Ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego, pierwszego polskiego ateisty.

Przypominamy, że Kazimierz Łyszczyński został skazany przez komisję sejmową za napisanie traktatu „De non existentia Dei” (O nieistnieniu Boga). Egzekucji dokonano 30 marca 1689r na warszawskim rynku.

Traktat ten okazał się zbyt wywrotowy jak na tamte czasy i Łyszczyński de facto został skazany przez inkwizycję a proces był pokazową farsą, gdzie wyrok był przesądzony od samego początku. Łyszczyński nie tylko dowodził, że boga nie ma, dowodził też, że kler i inni możni tego świata wymyślili sobie boga i wszystkie religijne dogmaty, żeby przy ich pomocy manipulować mniej wykształconymi od siebie i zmuszać ich do pracy na rzecz kleru i arystokracji.

Co roku w rolę Łyszczyńskiego wciela się inna znana osoba, która zasłynęła z walki o świeckość bądź ucierpiała z tego powodu, że państwo nie było dość świeckie. Naszymi dotychczasowymi Łyszczyńskimi byli: Joanna Senyszyn, Piotr Szumlewicz, Jan Hartman, Andrzej Bychowski, Grażyna Juszczyk.

W tym roku Łyszczyńskim będzie Waldemar Kuchanny, zastępca redaktora naczelnego NIE, szerszej publiczności znany bardziej jako ksiądz Waldemar.

Tradycyjnie uczestnicy marszu przebierają się w stroje z epoki Łyszczyńskiego a Koalicja Ateistyczna te stroje udostępnia. Chętnych do przebrania się zapraszamy do kontaktu: zarzad@koalicjaateistyczna.org tel: 795 464 505

Zapraszamy również wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Inscenizacji jako aktorzy/statyści. Również prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny. Próba generalna odbędzie się w sobotę 16 marca o godz. 12:00 w klubokawiarni „Pożyteczna” na Nowym Świecie 58. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dostać jakąś rolę. 🙂

WESPRZYJ NAS

https://zrzutka.pl/2gmney

A tak to wyglądało w ubiegłych latach: